Strażacy z Dobrzenia Małego w europejskiej czołówce drużyn wasserballa.
Wasserball - to bardzo stara śląska gra w piłkę wodno-prądową. Pierwsze mecze pomiędzy strażakami były rozgrywane już przed I wojną światową. Gra łączy w sobie zarówno zabawę, rywalizację jak i ćwiczenia strażackie. W meczu wasserballa uczestniczą dwie drużyny strażaków. Zespół składa się z sześciu osób - w tym dwóch sikawkowych, który stoją po przeciwległych stronach wodnego boiska i strumieniem wody usiłują zagonić dużą gumową piłkę do bramki przeciwników, jednocześnie przeszkadzając im w strzeleniu gola. Strzelców asekurują pomocnicy, którzy wspierają sikawkowych i niosą za nimi wąż doprowadzający wodę z motopompy.
Do kontynuacji tej pięknej i niezwykle widowiskowej imprezy powrócili strażacy z Przechodu (gmina Korfantów), gdzie specjalnie do tego celu poszerzono i spiętrzono odcinek rzeki Ścinawy Niemodlińskiej płynącej przez sam środek miejscowość.
W bieżącym roku odbył się już „X Międzynarodowy Turniej Piłki Prądowej –Wasserball - Przechód 2010”, który był zarazem turniejem o randze „I Mistrzostw Europy”. O tytuł najlepszego teamu zmagało się 16 drużyn z Polski, Niemiec i Czech. Niepokonaną okazała się drużyna OSP Rzymkowice, na drugim miejscu znaleźli się strażacy z Pogórza, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się rewelacyjna drużyna z OSP Dobrzeń Mały, która w trakcie całego turnieju utraciła tylko jednego gola. Nasi strażacy uważani za „czarnego konia” zawodów startowali po raz trzeci. W 2008 roku zdobyli 4 miejsce a w ubiegłym roku zajęli miejsce 6.
Nasi medaliści podkreślają, że turniej dostarcza wszystkim, zarówno zawodnikom, jak i widzom bardzo dużo emocji, a proste i klarowne zasady gry są jasne dla wszystkich i nie powodują sprzeczek czy niedomówień. O wyniku decyduje zgranie drużyny i kondycja, przydaje się spryt i technika.
Drużyny nie dysponują własnymi motopompami, lecz korzystają ze wspólnych urządzeń. Motopompa, obsługująca dany brzeg, podaje wodę obydwu przeciwnikom. Wobec tego o zwycięstwie decyduje tylko i wyłącznie sprawność prądowników, gdyż cała reszta, łącznie z ciśnieniem i wydajnością motopompy, jest jednakowa.
Drużyna OSP Dobrzeń Mały wystąpiła w następującym składzie:
Grendysz Jan, Moczko Norbert, Piekorz Dariusz, Piekorz Rafał, Prodlik Mateusz, Schneider Damian, Schwierz Józef, Smolke Piotr, Szwarcach Łukasz.
A może podobną imprezę zorganizować np. na małodobrzeńskim kocybku?
Helmut Starosta