foto1
Example 1
foto1
Example 2
foto1
Example 3
foto1
Example 4
foto1
Example 5

+48 506910356
dm@dobrzenmaly.pl
KontaktW sobotę 28-09-2019 w Kotorzu Małym odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze w których uczestniczyła drużyna z Dobrzenia Małego, która broniła tytułu mistrza powiatu. W zawodach wzięło udział 9 drużyn męskich. Nasi druhowie pokonali wszystkich i zwyciężyli z łącznym czasem 89,4sek. broniąc tym samym tytuł Mistrza Powiatu. Drużyna z Dobrzenia Małego startowała w następującym składzie:


Dowódca: Mateusz Starosta
Mechanik : Jan Grendysz
Łącznik: Jacek Olejnik
Rozdzielacz: Dawid Geiger
Przodownik I roty: Damian Schneider
Pomocnik I roty: Florian Moczko
Przodownik II roty: Kacper Kulas
Pomocnik II roty: Marek Waindok
Rezerwowy: Dominik Kwosek
Trener: Henryk Waindok


Zawodnikom i trenerowi składamy Serdeczne Gratulacje i dziękujemy za rozsławianie naszej miejscowości.
Życzymy dalszych sukcesów i radości w życiu prywatnym.

    

zdjęcia przesłał Marcin Komor

 

    W sobotę 23-04-2019 Druhny i Druhowie z OSP w Dobrzeniu Małym zebrali się na Walnym Zebraniu aby podsumować miniony rok. Zebranie rozpoczął Prezes Józef Schwierz. Zebranie rozpoczęto minutą ciszy dla uczczenia zmarłego druha Józefa Twardawskiego. Na zebraniu obecni byli też zaproszeni goście: Wójt Gminy Piotr Szlapa, Prezes Zarządu Gminnego – Rafał Kołodziej, opiekun gminny z Komendy Miejskiej PSP w Opolu – Sławomir Wasilkowski, oraz Sołtys wsi Jan Kołodziej.
Zebranie poprowadził Jerzy Słota. Na zebraniu przedstawiono sprawozdanie z działalności w 2018 r. i przedstawiono plany na nowy rok. Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście, którzy podziękowali strażakom za wkład pracy i życzyli strażakom dalszych sukcesów.
Ostatnim punktem zebrania były życzenia i gromkie Sto Lat dla Prezesa OSP Józefa Schwierza z okazji obchodzonych urodzin.
My też życzymy druhnom i druhom powodzenia w zawodach i tradycyjne tyle samo powrotów co wyjazdów.

     Kiedy przejeżdżany obok naszego boiska widzimy jak strażacy z Dobrzenia Małego ostro przygotowują się do zawodów strażackich. Za wszelką cenę chcą powrócić do chlubnych tradycji kiedy to nasi strażacy byli jednymi z najlepszych w kraju. Pierwsze zawody już za tydzień tj. w niedzielę 17-06-2018 w Chróścicach, to zawody o Puchar Wójta Gminy Dobrzeń Wielki. Następne zawody to już wojewódzkie, gdzie nasi strażacy walczyć będą o udział w Mistrzostwach Polski, odbędą się one 23-06-2018 na stadionie Gwardii w Opolu. Kibicujmy naszym niech doda im to siły do zwycięstwa.
Trzymamy kciuki. Powodzenia.

   Wiele godzin i dni spędzonych na boisku sportowym, nie dla rozrywki lecz przy wylewaniu potu podczas treningu do  zawodów pożarniczych spędziła drużyna naszej jednostki OSP w Dobrzeniu Małym. Te trudy nie poszły na marne, a animuszu do tej pracy dodało zwycięstwo w zawodach gminnych. Do zawodów drużynę przygotowywali zasłużony i wielce oddany naszej OSP p. Henryk Waindok oraz Rafał Piekorz. To właśnie w dniu 01-10-2017 nasi strażacy wystartowali w Powiatowych Zawodach Pożarniczych Jednostek OSP które odbyły się w Kotorzu Małym. O zwycięstwo rywalizowało 11 zespołów męskich i 9 zespołów kobiecych. Jednostki zaprezentowały się w dwóch konkurencjach sztafeta pożarnicza 7X50m oraz ćwiczenia bojowe. Nasza drużyna  spisała się znakomicie i zwyciężyła  w tych zawodach z czasem łącznym 94,08 sek. Przed drużynami z  Wawelna i Dębia

Tym samym nasi druhowie wywalczyli awans do zawodów wojewódzkich w przyszłym roku i udział w przyszłym roku w zawodach powiatowych.

Serdecznie Gratulujemy naszym strażakom za osiągnięte sukcesy i życzymy dalszych zwycięstw.

Skład  zwycięskiej Drużyny

Trener: Waindok Henryk

1.      Mateusz Starosta

2.      Smolke Piotr

3.      Waindok Marek

4.      Kacper Kulas

5.      Schneider Damian

6.      Jacek Olejnik

7.      Kwosek Dominik

8.      Dawid Geiger

    Z informacji sołtysa dowiedziałem się że, dniu 12-03-2016 w OSP  Dobrzeń Mały  odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze na którym wybrano nowe władze.

 Oto skład:

 Prezes                Józef Schwierz

Wice Prezes        Jan Grendysz

Naczelnik            Rafał Piekorz

Z-ca Naczelnika   Piotr Szmolke

Sekretarz            Katarzyna Piekorz

Gospodarz          Rafał Waindok

Członek Zarządu  Rafał Rychlik

Członek Zarządu  Łukasz Szwarcbach

Skarbnik             Walęty Gryc

 

   Komisja  Rewizyjna

Przewodniczący          Jerzy Słota

Sekretarz                    Rafał Kampa

Członek                      Michał Starosta

   OSP w Dobrzeniu Małym powołano do życia 1926 roku, na stanie była tylko sikawka konna, która znajdowała się u gospodarzy wsi. W 1963 roku strażacy dostali po radziecki samochód skrzyniowy ZIS-PIACZ który we własnym zakresie skarosowali, strażacy mieli już wtedy własny budynek nad Odrą obok „przewozu”. Samochód w 1967 roku został wymieniony na DODGE z demobilu po amerykańskiej armii, jeździł tam w czerwonym krzyżu. Samochód był w straży krótko bo już w 1969 r został wymieniony na skrzyniowego LUBLINA, samochód ten został skarosowany w Zamościu. W 1976 roku OSP dostało Stara 25 z komendy powiatowej z przeznaczeniem na zawody, samochód już został w OSP ale trzeba było powiększyć bramę wjazdową. Białystok 1984 zawody krajowe na tych to zawodach został wygrany samochód Star 244. Samochód nie mieścił się w garażu i z inicjatywy strażaków został powołany komitet budowy nowej remizy strażackiej wraz z salą i całym zapleczem socjalnym strażnica została wybudowana w połowie przez urząd gminy i połowie w czynie społecznym przez strażaków i mieszkańców wsi do użytku oddano ją w 1991 roku. W 1996 roku Częstochowa zawody krajowe, wygrany następny samochód tym razem Żuk. 2004 Urząd Gminny zakupił dla nas nowego Forda, Żuk został przekazany dla strażaków z OSP Czarnowąsy.

Od grudnia 2012 cieszymy się nowiutkim VOLVO które zastąpiło Stara obecnie służącego strażakom z OSP Zagwiździe. Nowy samochód został zakupiony przez Urząd Gminy z  dotacji z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, oraz z dotacji Zarządu Głównego ZOSP. Na dzień dzisiejszy mamy 42 strażaków, którzy się cieszą nowiutkim samochodem.

   W sobotnie popołudnie 9 lutego w naszej remizie strażackiej odbyło się oficjalne przekazanie strażakom nowego samochodu bojowego. Na uroczystość tą przybyły  władze naszej Gminy oraz najwyższe władze Komendy Straży Pożarnych z Opola  oraz strażacy z całej naszej gminy. Poświęcenia samochodu dokonał nasz  ks. Proboszcz Jan Polok. Ojcem chrzestnym samochodu został najbardziej zasłużony strażak z Dobrzenia Małego dr. Henryk Waindok. Oficjalnego przekazania kluczyków na ręce kierowcy Rafała Waindok dokonał Wójt Gminy Henryk Wróbel.

 

 

   Strażacy z Dobrzenia Małego dniu 4 maja podczas mszy św. Za strażaków  poświecili figurkę św. Floriana patrona strażaków,

która została zakupiona z środków własnych i wsparciu darczyńców. Malowaniem frontu strażnicy i oświetleniem zajęli się nasi strażacy.

Obudowę figurki wykonała firma „Protech” z Chróścic, nie odpłatnie. Montaż całości nastąpił 15 czerwca 2012 przez strażaków z naszej OSP.

Dziękujemy wszystkim którzy pomagali finansowo i pracowali społecznie przy upiększeniu naszej strażnicy i wsi.

       Strażacy z Dobrzenia Małego w europejskiej czołówce drużyn wasserballa.

    Wasserball - to bardzo stara śląska gra w piłkę wodno-prądową. Pierwsze mecze pomiędzy strażakami były rozgrywane już przed I wojną światową.  Gra łączy w sobie zarówno zabawę, rywalizację jak i ćwiczenia strażackie. W meczu wasserballa uczestniczą dwie drużyny strażaków. Zespół składa się z sześciu osób - w tym dwóch sikawkowych, który stoją po przeciwległych stronach wodnego boiska i strumieniem wody usiłują zagonić dużą gumową piłkę do bramki przeciwników, jednocześnie przeszkadzając im w strzeleniu gola. Strzelców asekurują pomocnicy, którzy wspierają sikawkowych i niosą za nimi wąż doprowadzający wodę z motopompy.

Do kontynuacji tej pięknej i niezwykle widowiskowej imprezy powrócili strażacy z Przechodu (gmina Korfantów), gdzie specjalnie do tego celu poszerzono i spiętrzono odcinek rzeki  Ścinawy Niemodlińskiej płynącej przez sam środek miejscowość.

Czytaj więcej: Wasserball

ZEGAR

Thursday, 13 June 2024

Licznik Odwiedzin

00420088
Dzisiaj
Wczoraj
Razem
170
207
420088

Your IP: 100.28.2.72
2024-06-13

Pogoda u nasCopyright © 2024 Copyright Dobrzeń Mały Rights Reserved.