foto1
Example 1
foto1
Example 2
foto1
Example 3
foto1
Example 4
foto1
Example 5

+48 506910356
dm@dobrzenmaly.pl
Kontakt     We wtorek 17 lutego 2009r. zmarł wspaniały człowiek, niezwykle skromny i lubiany przez wszystkich mieszkańców naszego sołectwa – Ryszard Kałuża.

Dr Kałuża urodził się 14 stycznia 1940 roku w Siołkowicach Starych. Był doktorem nauk ekonomicznych i w swojej pracy zajmował się problematyką z zakresu kapitału ludzkiego. Badał również relację rynku pracy z bliskością tak dużego zakładu jak Elektrownia Opole. - Można powiedzieć, że zajmował się ludzkimi aspektami ekonomii- stwierdza dr Szczygielski. - Co prawda niewiele pisał, ale posiadał niesamowitą umiejętność obserwacji i dostrzegania detali, których nikt inny by nie zauważył. Jego celne i cenne uwagi bardzo pomagały w naszej pracy - dodaje.

W życiu prywatnym zmarły przez wiele lat zmagał się z poważnym schorzeniem płuc. Jednak, jak wspominają współpracownicy, swoją chorobę traktował z pokorą i nigdy się na nią nie uskarżał. - Był człowiekiem ciepłym, kontaktowym, lubianym przez wszystkich. Imponował niesamowitym hartem ducha i walką o to, by zachować sprawność pomimo swojego stanu. Podejrzewam, że właśnie dzięki swojej wytrwałości tak długo się nie dawał się chorobie - uważa dr Szczygielski. Od 1980 roku pracował w Zakładzie Badań Regionalnych w Instytucie Śląskim w Opolu. - Straciliśmy nie tylko współpracownika, ale przede wszystkim wspaniałego kolegę i przyjaciela - mówi dr Kazimierz Szczygielski, kierownik Zakładu Badań Regionalnych w Instytucie Śląskim, w którym wspólnie pracowali przez ponad 25 lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole 2009-02-19

Pan Kałuża jest pierwszym absolwentem liceum w Dobrzeniu Wielkim. Od wielu lat z dużym zaangażowaniem podejmował działania promujące naszą szkołę gminę. Ukoronowaniem jego działań jest monografia- Księga Jubileuszowa, przygotowana z okazji pięćdziesięciolecia szkoły na zjazd absolwentów w 2005 roku. Jest też autorem opracowania o tej szkole pt. „Funkcje środowiskowe szkoły wiejskiej na przykładzie Liceum Ogólnokształcącego w Dobrzeniu Wielkim”.

Wszystkie te opracowania zostały przygotowane bardzo fachowo i były niezwykle pracochłonne.

Pan Kałuża przygotował także wiele opracowań dotyczących problemów społeczno-ekonomicznych Dobrzenia Wielkiego i okolic.

Ważniejsze z nich to:

 1. Wpływ Elektrowni „Opole” na sytuację na rynku pracy i zatrudnienie (W). Wpływ Elektrowni „Opole” na przeobrażenia społeczno-ekonomiczne gminy Dobrzeń Wielki. Zeszyty Naukowe WSI w Opolu, zeszyt nr 21 z 1988r.
 2. Motywy podejmowania pracy w elektrowni i środki stabilizacji załogi wynikające z badań ankietowych(W). Wpływ Elektrowni „Opole” na przeobrażenia społeczno-ekonomiczne gminy Dobrzeń Wielki. Zeszyty Naukowe WSI w Opolu, zeszyt nr 21 z 1988r.
 3. Sytuacja na rynku pracy w rejonie oddziaływania Elektrowni „Opole” (W). Elektrownia „Opole” a środowisko społeczne. Państwowy Instytut Naukowy-Instytut Śląski w Opolu 1988r.
 4. Rola Elektrowni „Opole” na regionalnym rynku pracy. Śląsk Opolski nr 2/1995
 5. Bezrobocie w rejonie intensywnego inwestowania na przykładzie Elektrowni „Opole”. Śląsk Opolski nr3/1996r.
 6. Sytuacja na rynku pracy a podejmowanie pracy w RFN przez mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki. Śląsk Opolski nr1/1997r.
 7. 7. Lokalny rynek pracy Elektrowni „Opole” (W). Rynek pracy Śląska Opolskiego w transformacji gospodarczej. PIN- Instytut Śląski w Opolu 1997r.
 8. Przemiany w zatrudnieniu w województwie opolskim w okresie transformacji gospodarczej 1989-1999. Śląsk Opolski nr 43/2001r.
 9. Praca osób młodych za granicą na przykładzie Gminy Dobrzeń Wielki i Popielów.
 10. Biografia Dobrzenia Wielkiego (W). Dobrzeń i okolice
 11. Kronika parafii Dobrzeń Wielki

Warto dodać, że dr Ryszard kałuża chętnie się dzieli swoją wiedzą i doświadczeniem wspierając wielu studentów piszących prace dyplomowe o naszym regionie. Jest osobą bardzo skromną, która w zaciszu realizował swój życiowy cel – wspieranie i promowanie liceum i gminy.

Na podstawie wniosku złożonego przez Dyrektora Zespołu Szkół mgr Huberta Kołodzieja o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Dobrzeń Wielki.

Uchwała Rady Gminy Dobrzeń Wielki z dnia 19 lipca 2007r.

§ 1. Nadaje się Panu Ryszardowi Kałuża tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzeń Wielki, jako wyraz uznania dla pracy naukowo-badawczej problemów społeczno-ekonomicznych i przemian zachodzących n przestrzeni lat.

ZEGAR

Wednesday, 17 July 2024

IMIENINY OBCHODZĄ

Dzisiaj : Anety Bogdana Jutro : Emila Erwina

Licznik Odwiedzin

00431654
Dzisiaj
Wczoraj
Razem
371
280
431654

Your IP: 34.204.198.73
2024-07-17

ODWIEDZINY

  Odwiedziny do kwietnia 2019

                762682

Pogoda u nasCopyright © 2024 Copyright Dobrzeń Mały Rights Reserved.